Як правильно дихати?

Чому дихання ротом шкідливе для формування прикусу?
Навіщо дихати носом?

Правильне дихання – запорука здоров’я. Ніс – важливий орган, що забезпечує стабільний рівень постачання кисню до усіх систем організму. Повітря, яке ми вдихаємо через ніс, потрапляє до носових шляхів, де воно зволожується, нагрівається, очищується від пилу та частково позбавляється мікробів.

У носових шляхах спрацьовують важливі рецептори, які беруть участь у регуляції всього кровообігу, стимулюють центри головного мозку.

Також крізь слизову носа засвоюється частина кисню (О2) яким насичується кров.

 Дихання носом у стані спокою означає, що: рот закритий, зуби злегка розімкнені (2-3мм), губи стиснуті, але без напруження, язик має правильне положення (тобто він піднятий до піднебіння, а кінчик язика дотичний до піднебінної поверхні передніх зубів верхньої щелепи). У такому положенні м’язи язика виступають протидією м’язам щік та жувальним м’язам – це зветься міодинимічною рівновагою.

 Коли людина дихає ротом, міодинамічна рівновага в області щелеп й обличчя порушується: аби потік повітря потрапив до глотки, язик опиняється між зубними рядами, через що збільшується тонус м’язів, які опускають нижню щелепу та зміщують її назад, а як результат – формування дистального прикусу. Язик у неправильному положенні не підтримує верхню щелепу, не врівноважує тиск м’язів щік на зубні ряди. За таких умов у дитини виникає звуження верхньої щелепи, а для прорізування усіх постійних зубів не вистачає місця. Понижений тонус кругового м’язу рота спричинює висування передньої ділянки верхньої щелепи, нахиленню верхніх передніх зубів, а утворений негативний тиск у ротовій порожнині передує формуванню високого („готичного”) піднебіння, що також впливає правильну вимову звуків.

 Окрім впливу на формування прикусу, ротове дихання негативно позначаэться на формуванні профілю, а відповідно, має суттєвий вплив на естетику обличчя.

Які причини ротового дихания?

  1. Механічні перешкоди у верхніх дихальних шляхах (аденоїди, поліпи, викривлення носової перетинки)
  2. Набряк слизової носа, пов’язаний з частими запаленнями або алергією
  3. Недостатня функція кругового м’язу рота, тобто губ
  4. Звичка дихати ротом–помилково думати, що після усунення перешкод, наприклад, видалення аденоїдів, дитина одразу самостійно почне дихати носом – цьому потрібно буде вчитися, тренуватися й поступово призвичаюватися
  5. Аномалії положення зубів або прикусу, через які не можливо повністю зімкнути губи

Які ознаки ротового дихания?

  • Верхня губа злегка піднята
  • Постійно відкритий рот
  • Витягнутий овал обличчя
  • Частий нежить, застуди
  • Дитина часто облизує сухі губи
  • Дитина спить з відкритим ротом, інколи хропе

 

 

 

 

 

Як змінюється профіль, якщо дитина дихає ротом?

  • Опуклий профіль
  • Широке перенісся
  • Вузькі ніздрі, що не задіяні у диханні
  • Приплюснення підочної ділянки
  • Подвійне підборіддя

 

 

 

 

 

Що потрібно робити у випадку, якщо дитина постійно дихає ротом?

Обов’язково потрібно відвідати двох лікарів: ЛОР-лікаря й ортодонта.
  1. Якщо порушення носового дихання пов’язане з проблемою ЛОР-органів, то необхідно провести відповідне лікування, після якого дитину потрібно вчити дихати носом, а не ротом. Якщо згодом отоларинголог не запропонував спеціальних вправ – зверніться до ортодонта. Лікар складе індивідуальний комплекс вправ, розрахований для кожного окремого випадку, та, за потреби, рекомендуватиме ортодонтичні апарати: пластинки Хінца, вестибулярні щити, міофункціональний трейнер, міобрейси, LM-активатори та інше.

Порада батькам: навіть якщо Ви можете купити згадані апарати у вільному продажу, не призначайте їх своїм дітям самостійно, тобто без відповідних рекомендацій лікаря-ортодонта.

  1. Якщо немає проблеми з ЛОР-органами (це з’ясовано після візиту до ЛОР-лікаря), а дитина досі дихає ротом – йдеться про шкідливу звичку, позбавитися якої допоможе ортодонт.

лікар-ортодонт Антоніна Фартушна