Яким чином ковтання впливає на формування прикусу
Що важливо знати батькам про ковтання? Чому неправильне ковтання впливає на формування неправильного прикусу?
Як Ви думаєте, скільки м’язів задіяні у процесі ковтання? Аж 22 м’язи! Ковтання передбачає роботу не лише м’язів обличчя та щелепи, але й м’язів глотки, а також області під язиком. Ковтання–це складна рефлекторна дія, протягом якої, за рахунок скорочення одних і розслаблення інших м’язів, шматок їжі переміщується через глотку й стравохід до шлунку.
Виокремлюють два типи ковтання: інфантильний (від народження дитини й до 2 років) та соматичний (від 2 років).
Чому немовля впродовж прийому їжі, тобто смоктання, може одночасно дихати?
Немовлятам властивий інфантильний (лат. infantilis – дитячий) тип ковтання, під час якого, за рахунок скорочення м’язів губ, щік та язика, у ротовій порожнині виникає негативний тиск, і молоко потрапляє до ротика дитини, а язик, перебуваючи між беззубими яснами, направляє його до ротоглотки, іншими словами, відбувається пасивне протікання рідини до глотки. У дорослих це абсолютно не можливо. Дитина народжується вже із закладеним природою, добре розвиненим рефлексом ковтання, який видозмінюється до початку прорізування молочних зубів (24-30 місяців).
З прорізуванням молочних зубів функція смоктання замінюється функцією жування, у дитини відбувається зміна інфантильного типу ковтання на соматичний (грец. soma – тіло). Відповідно, до 2-2,5 років інфантильний, дитячий тип ковтання є нормою. По завершенню прорізування усіх молочних зубів педіатри та дитячі стоматологи рекомендують батькам урізноманітнити дитячий раціон харчування, додавши до нього їжу, яка потребує пережовування: фрукти, свіжі овочі, підсушений хліб. Коли дитина вживає лише рідку або м’яку їжу, повноцінний акт жування не формується, і зміна інфантильного типу ковтання також не відбувається.
Ознаки соматичного ковтання:
- Губи зімкнені без напруження
- Круговий м’яз рота нерухомий
- Обличчя спокійне, мімічні м’язи навколо рота неактивні
- Язик відштовхується від слизової оболонки піднебіння одразу позаду верхніх передніх зубів
Якщо після прорізування усіх молочних зубів, Ви помітили, що під час ковтання у дитини:
- Губи не змикаються
- Губи зімкнені, але у момент ковтання язик відштовхується від губ, вони стискуються, скорочується круговий м’яз рота
- Язик перебуває між зубами та відштовхується від губ (це можна перевірити:у момент ковтання злегка розтисніть губи дитини, якщо язик буде між зубами – очевидне порушення ковтання)
- Задіяний м’яз підборіддя, під час ковтання можна помітити „ямочки” на підборідді
- Задіяні м’язи шиї
Усе перелічене – ознаки інфантильного (атипового) ковтання, яке у віці 2-2,5 років не є фізіологічним, а, навпаки, спричинює численні ортодонтичні проблеми. Що й не дивно, адже людина ковтає близько 600 разів на добу, з яких: 200 разів – протягом їжі, 50 разів –уві сні, 350 разів – у інший час, при чому, більшість ковтань людина робить несвідомо. За умов такого постійного тиску язика на зуби відбувається занадто сильний нахил передніх зубів вперед.
При інфантильному типі ковтання язик виконує лише найпростіші рухи, м’яз язика розвивається слабко. Часто у таких випадках ставлять помилковий діагноз – „макроглоссія”.
Причини атипового ковтання:
- тривале смоктання соски
- неправильно підібрана соска (у разі штучного вигодовування): велика за розміром, нефізіологічна форма тощо
- пізнє введення прикорму у раціон малюка
- пізнє або недостатнє залучення до дитячого раціону твердої їжі
- пізнє прорізування молочних зубів
- рання втрата, видалення передніх молочних зубів
- частий нежить у дитини
- коротка вуздечка язика
- дихання ротом
Що потрібно робити, коли у дитини атипове ковтання?
Потрібно відвідати ортодонта. Лікар уважно обстежить дитину, визначить причину й запропонує відповідне лікування, врахувавши всі особливості ситуації та вік малюка. Маленьким дітям, як правило, призначають гімнастику для губ та язичка. Також існують спеціальні ортодонтичні апарати для тренування м’язів. У таких випадках ортодонт часто співпрацює з логопедом. А якщо причиною атипового ковтання виявиться коротка вуздечка язика, лікар відправить Вашу дитину на консультацію до хірурга-стоматолога, аби той зробив необхідну пластику. Якщо малюк часто хворіє, має нежить, спить з відкритим ротом та інколи хропе, ортодонт рекомендуватиме відвідати ЛОР-лікаря.
З повагою Антоніна Фартушна