На питання відповідає віце-президент Українського інституту системної та сімейної психотерапії, тренер Українського союзу психотерапевтів (УСП), кандидат психологічних наук Кіра Валеріївна Сєдих.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Хто такий психолог?

Психолог – це спеціаліст, який допомагає людині розібратися у собі, у власних помилках та проблемах, допомагає знайти можливості для боротьби з життєвими труднощами. Психолог може допомогти людині якнайкраще реалізувати себе, розкрити власний потенціал, знайти свій шлях в житті, стати щасливішим. Психолог допомагає людині вижити у школі, на роботі, у родині та навчитися отримувати задоволення від життя, від спілкування з іншими людьми. Психолог з достатньо високою кваліфікацією допомагає позбавитися неврозів, депресій, страхів, панічних атак, анорексії та інших хвороб.

  • Чи потрібно вести дитину до психолога, якщо батьків нічого не турбує. Якщо так, то коли?

Можна привести дитину на прийом до психолога, навіть якщо батьків нічого не хвилює, але якщо батьки хочуть дізнатися про певні здібності, можливості та обмеження, притаманні їхній дитини. Консультація також потрібна, щоб дізнатися у психолога, яким же чином родина може допомогти своїй дитині стати впевненішою та більш успішною, як їй боротися з труднощами, як розвинути необхідні ресурси для повноцінної реалізації в житті.

  • Як підготувати дитину до першого візиту до стоматолога?

Потрібно стисло та чітко повідомити дитині, що ви разом підете до лікаря, який огляне зубки. Можна пограти у стоматолога: мама з дитиною по черзі відкривають рота й оглядають одне одному зуби. Щоб дитина поставилася до візиту до стоматолога як до гри, самим батькам потрібна впевненість у тому, що лікар допоможе, що ортодонтичне втручання необхідне дитині. Батьки мають довіряти лікареві, до якого ведуть свою дитину, і знати, що певний дискомфорт, який виникає через візит до стоматолога, швидко минеться й забудеться, і що задля власної користі дитині варто трішки потерпіти. Перед та протягом візиту батьки повинні бути спокійними, впевненими і мати гарний настрій. Дитина тонко відчуває батьківські емоції. Можна до чи після стоматологічної консультації відвідати з дитиною якесь улюблене затишне місце (парк, кафе абощо). У бесіді не потрібно довго загострюватися на цю тему, але якщо дитина сама захоче поговорити, треба вислухати, підтримати й спокійно пояснити необхідність такого лікування.

  • Чому дитина не хоче носити ортодонтичний апарат?

Причина може полягати у підвищеній тактильній чутливості, дискомфорті, або ж у страхові мати менш привабливий зовнішній вигляд. Для дитини та підлітка надзвичайно важлива думка інших близьких людей – що кажуть про апарат друзі, батьки, родичі, однокласники – саме їхні судження впливатимуть на подальше сприйняття апарату. Також потрібно врахувати відсутність у дитини усвідомлення прямого зв’язку між використанням апарату, красою і здоров’ям, адже рівень розвитку дитячого логічного мислення, сили волі та довготривалої часової перспективи ще недостатній. Так само небажання носити апарат і виконувати рекомендації лікаря можуть бути віддзеркаленням опору батькам та дорослим, проявом боротьби з власними батьками. Це особливо чітко простежується за наявності очевидної або таємної коаліції з кимсь із дорослих (наприклад, з бабусею). У такому випадку декламується думка, на кшталт „завжди ці батьки щось вигадують, аби лише дитину змучити. Не потрібен їй жоден апарат, вона і без нього найкрасивіша, і взагалі, усе саме минеться”.

  • Що таке дитячі шкідливі звички?

До шкідливих дитячих звичок належать звички смоктати пальця, язика, олівця, гризти нігті, олівці, подушку, а також інші нав’язливі дії, що важко піддаються контролю. Ці звички – засоби, за допомогою яких дитина намагається впоратися з надмірною тривогою. Остання може бути пов’язана з особливостями темпераменту дитини (що є вродженими якостями) або бути проявом конфліктів (напруги) у сім’ї, дитячому садочку, школі, з друзями. Також тривога і страх можуть виникати у дітей через надмірний перегляд телепрограм (і мультфільмів, зокрема), комп’ютерних ігор. Ці шкідливі звички згубно впливають на здоров’я зубів та ротової порожнини дитини, тому варто звернутися до спеціаліста – психолога чи психотерапевта, аби знизити рівень тривоги та виправити ситуацію на краще.

Контактна інформація: Сєдих Кіра Валеріївна телефон 0677977536; E-mail: kirast@mail.ru