Корисна інформація для батьків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зубні щітки для малюків!

Як раніше чистили зуби дітям? Батьки змочували марлеву серветку у кип’яченій воді та протирали нею прорізані зубки дитини.

А як сьогодні чистять зуби малюкам? Для чищення використовують спеціальні зубні щітки, які не лише чистять зубчики та ясна, а ще й стимулюють прорізування нових зубів. Звісно, за бажанням батьки можуть використовувати марлеві серветки, але бажано, аби до свого першого Дня народження малюк вже отримав власну зубну щітку.

Починати чистити зуби дитині потрібно з моменту прорізування першого зуба, двічі на день: після сніданку та обов’язково перед сном.

 

Існує кілька різновидів зубних щіток для малечі:

  •   спеціальна зубна щіточка, що вдягається на палець – можна використовувати не лише після прорізування першого зуба (з 6 місяців), а вже одразу після народження (для очищення ротової порожнини, язика та ясен немовляти)

 

 

 

 

 

  • для стимуляції прорізування зубів – рекомендується використовувати для масажу ясен протягом прорізування зубчиків. Також має очищувальну дію

 

  • для перших молочних зубів, які ще не остаточно прорізалися – стимулює прорізування, покращує кровообіг.

 

 

  • після прорізування перших молочних зубів – рекомендується для чищення молочних зубів після остаточного їх прорізування.

 

 

Як обрати зручну зубну щітку для дитини?

зубная щетка

  • Товар має бути сертифікований та рекомендований стоматологічною асоціацією Вашої країни
  • Основна функція зубної щітки – видалення зубного нальоту, у якому живуть небезпечні бактерії, тому зверніть увагу на якість щетини. Голівка щітки повинна бути невеликою та округлою
  • Щетина повинна бути м’якою, адже зуби та ясна дитини перебувають у стадії зросту. Можна обрати щітку з нейлоновою або силіконовою щетиною – ці матеріали нешкідливі та забезпечують дитині гарне, ніжне чищення зубів

 

  • Зубна щітка повинна відповідати віку дитини та враховувати відповідний розмір ротової порожнини. Така інформація, як правило, міститься на етикетці щітки
  • Щітка має бути герметично запакованою та виготовленою з гіпоалергенного матеріалу

  • Зубна щітка для малюка повинна мати подовжену ручку (задля додаткового контролю з боку батьків) і резинові елементи на ній (аби щітка на ковзала у руці дитини). Також існують спеціальні „захисні” насадки, які перешкоджають випадковому ковтанню щітки
  • Зубна щітка має подобатися малечі. Саме тому вона повинна бути не лише зручною, але й привабливою: блискучою, сяючою, з улюбленими героями або кольоровими прикрасами. Так, є щітки з вбудованим музичним таймером. Все це робить процес чищення зубів цікавим та захопливим.

Ставлення Вашої дитини до чищення зубів залежить від Вас самих, від батьків. Починати чистити зубчики малюкові краще у вигляді гри, без особливих зусиль та наполягань. Дитячі психологи рекомендують батькам чистити зуби разом з дітьми. Адже це буде для малечі взірцевим прикладом.

Лікар-ортодонт Антоніна Фартушна

 

Герметизація фісур

Що це й навіщо? Саме такі запитання ставлять батьки, вперше почувши про згадану процедуру на прийомі у лікаря-стоматолога. Пропоную разом знайти відповідь та обміркувати усі „за” і „проти”. Що ж таке фісура? Це „страшне” слово насправді означає невеликі заглиблення, які розташовані між гориками на поверхні жувальних зубів. А що таке герметизація? Це запечатування цих заглиблень спеціальним матеріалом, який зветься герметиком. Тепер найголовніше запитання – навіщо? Обґрунтованих причин існує декілька, розглянемо їх детальніше:

 

  • 1) По-перше, після прорізування зубів емаль навколо фісур недозріла, тобто недостатньо мінералізована (містить менше мінеральних речовин, які повинні додавати емалі міцності й стійкості по відношенню до зовнішніх факторів)
  • 2) По-друге, глибокі фісури практично неможливо вичистити зубною щіткою, адже діаметр щетини більший за саму фіссуру. А це створює ідеальні умови для розмноження бактерій, які продукують кислоти, які руйнують тканини зубів

Крім цього, доступ до жувальної поверхні деяких зубів може ускладнюватися внаслідок особливостей анатомічної будови щелепи (найчастіше це стосується останніх жувальних зубів – молярів)

Також варто згадати й про факт, на який часто скаржаться батьки–небажання дитини чистити зуби.

А що ж робить герметик?

  • 1) Герметик захищає недозрілу емаль фісур, не перешкоджаючи потраплянню зі слини мінеральних речовин та не заважаючи подальшій мінералізації емалі
  •  2) За рахунок своєї рідкої консистенції, герметик розтікається та заповнює важкодоступні глибокі фісури, через що вони стають більш рівними та гладенькими. Утворений бар’єр перешкоджає проникненню до емалі кислот, які руйнують тканини зуба. Та й чистити таку зубну поверхню набагато легше.

Коли потрібно герметизувати фісури?

Оптимально робити герметизацію одразу після прорізування зуба. Ось приблизні терміни прорізування постійних зубів:

перші постійні моляри прорізуються у 6-8 років,

Премоляри у 9-11 років

Другі моляри – у 12-14 років

Хоча цю процедуру цілком можна застосовувати в молочних зубах.

 Герметики ставлять на 3-4 роки, доки дозріє емаль зуба. Але герметик може слугувати й значно довше–часто трапляються дорослі пацієнти, зуби яких герметизовані ще з дитинства.

Останнім часом особливу увагу приділяють профілактиці стоматологічних захворювань. А герметизація фіссур–це якраз одна з можливостей попередити розвиток карієсу та подарувати дитині красиву посмішку й здорові зуби у дорослому віці.

Cтоматолог-терапевт  Яна Володимирівна Кривопуск

i-stomat@bigmir.net

Що таке карієс та чому він виникає? Чи важливо лікувати молочні зуби? Наскільки часто дитині потрібно відвідувати стоматолога?

Карієс (лат. Cariesdentium) — локалізоване прогресивне руйнування зубів, що починається з розчинення неорганічної основи емалі органічними кислотами, утвореними на поверхні зубів через ферментативне розщеплення вуглеводів мікроорганізмами у зубній бляшці; після демінералізації починається ферментативне руйнування органічної матриці з утворенням порожнини та інфікуванням.

 Ось таке складне визначення. А простіше кажучи, карієс – це порожнина у зубі, що виникла через кислоти, спродуковані мікроорганізмами, які живуть у м’якому зубному нальоті. З емалі вимивається кальцій, вона стає м’якою, кислота потрапляє на внутрішню тканину зуба – дентин, де та розчинюється ще швидше. В результаті утворюється порожнина схожа на печеру – невеликий ззовні вхід, але величезний простір всередині.

Тепер детальніше про основні причини виникнення карієсу у дітей:

1) Порушення тканин зуба протягом розвитку плода під час вагітності (ще у мами всередині) або у перші місяці життя (схильність дитини до карієсу може бути наслідком ускладненої вагітності, а саме тих її періодів, коли відбувається відкладання кальцію в області зародків зубів – на початку другого триместру). Недостатній вміст кальцію у такому випадку стає основною причиною розвитку карієсу у дітей перших років життя.

Також різноманітні типи порушень тканин зубів можуть провокуватися багатьма захворюваннями матері – ревматизмом, гіпертонією, ендокринними та гострими інфекційними захворюваннями, не виключення – шкідливі звички жінки: куріння, зловживання алкоголем, медикаментами.

Значну роль у ймовірному розвиткові карієсу у дитини відіграє токсикоз під час вагітності;

2) Недостатня гігієна ротової порожнини (часто діти не люблять чистити зуби, не можуть якісно вичищати зубний наліт – тут допоможе контроль з боку батьків);

3) Надмірне вживанняїжі, що містить велику кількістьвуглеводів цукерки, тістечка, а особливо – солодкі газовані напої);

4) Дефіцит фтору у воді;

5) Дефіцит вітамінів та мікроелементів;

6) Раннє штучне вигодовування.

Останніми роками вже доведено, що годування немовляти з пляшечки у тому віці, коли дитину вже треба привчати до твердої їжі, може призвести до розвитку раннього карієсу. Вигляд зубів з раннім карієсом (у віці 2-4 років) має певні ознаки: візуально помітні ураження карієсом на верхніх передніх зубів, на верхніх та нижніх перших молочних молярах (за порядком – четверті від середини) та на нижніх іклах.

Зазвичай, після бесіди з батьками стає зрозумілим, що дитину кладуть спати (вдень або вночі), даючи їй пляшечку з молоком чи іншим солодким напоєм. Солодка рідина містить вуглеводи та створює ідеальне поживне середовище для мікроорганізмів, які сприяють виникненню карієсу.

Крім того, протягом сну знижується вироблення слини та уповільнюється видалення рідини з ротової порожнини. Лактоза (вуглевод, що міститься у материнському молоці) теж може викликати карієс, якщо дитина довго тримає молоко у роті.

Висновок – перед сном та вночі маленькі діти не повинні пити солодкі напої, краще для цього використовувати звичайну воду.

7) Загальне послаблення дитячого імунітету.

Тепер щодо наслідків:

  • Карієс молочних зубів часто буває „циркулярним”, тобто поширюється довкола коронки на всю поверхню зуба. І не рідко у таких випадках відламується коронка на рівні каріозного процесу.

  • Найпоширеніше ускладнення карієсу – це пульпіт, запалення нерву, з пульпи процес швидко перетворюється на періодонт (тканини навколо коріння) з подальшим розвитком запалення кістки, щодо молочних зубів, то над ними розташовані зародки постійних зубів, які в цей час ще розвиваються. Оскільки у малюків запальні процеси відбуваються швидко, запалення кістки може активно поширюватися й порушити розвиток зародку постійного зуба, а інколи – навіть спровокувати його втрату. У такому випадку постійного зуба вже не буде.

  • Окрім названих ускладнень, варто окремо виділити періостит – запалення надкістної частини, та остеомієліт – запалення самої кістки. Такі серйозні запальні ускладнення можуть бути дуже небезпечними. Адже у всіх кістках дитини є так звані „зони росту”, за рахунок яких відбувається власне ріст кісток. Ці зони дуже чутливі та реагують на різноманітні сторонні фактори, зокрема, на травмування й запалення. І якщо остеомієліт сягає відповідної кісткової „зони росту”, то вона гине, а щелепа припиняє рости.

  • Батькам потрібно пам’ятати, що будь-яке серйозне запалення у малюків, зокрема, в області шиї та голови, може становити загрозу дитячому життю, а особливо у випадках з послабленим імунітетом чи хронічними захворюваннями.

  • Ускладнення карієсу часто слугують причиною видалення молочних зубів. Варто не забувати, що молочні зуби виступають основним орієнтиром для прорізування постійних зубів. В результаті раннього видалення молочних зубів, за відсутності вчасного ортодонтичного лікування, порушується прикус, зміщуються зуби. Крім того, пам’ятайте, що маленькій дитині потрібно жувати протягом їжі (як не дивно, більшість батьків не надають цьому особливого значення). Коли зубів немає чи то у зубах утворилися каріозні порожнини, або запалився нерв, дитина не може пережовувати тверду їжу, що спричинює проблеми з травленням та відсутність апетиту.

  • Карієс у ранньому дитячому віці негативно впливає на загальний стан дитини та підвищує ризик розвитку хронічних захворювань, таких як: тонзиліт, фарингіт, гастрит, пієлонефрит, а також може провокувати алергічні хвороби, наприклад, бронхіальну астму. Це пов’язано з постійною присутністю мікробів у ротовій порожнині, які потрапляють разом зі слиною до шлунку й інших частин травної системи.

Надзвичайно важливо, аби батьки вчасно почали профілактику карієсу у дитини: бажано раз на півроку відвідувати стоматолога. Адже навіть уважна матуся не завжди в змозі побачити каріозні порожнини у ротику своєї дитини, тому нехай професійний огляд роблять спеціалісти.

Стоматолог-терапевт Яна Володимирівна Кривопуск

i-stomat@bigmir.net